- Štítky blogu
- Společenské hry
- Představujeme
- výběr hraček
- Novinky
- Plopper hračky
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- BLOG
- Rady a tipy
- Jak vybrat hračku?
Jak vybrat hračku?
Na trhu je mnoho různých hraček a her lišících se cenou, kvalitou, materiálem, značkou či vzdělávacím potenciálem. Pokud hledáte hračku či hru pro své dítě, bylo by dobré se zamyslet nad tím, co od ní očekáváte.
V první řadě je potřeba vybírat hračku podle věku. Věkové omezení je dáno většinou velikostí dílků, případně složitostí pravidel her. Pro nejmenší děti se vyrábí velké a barevné díly. Větší děti už zvládnou manipulaci s menšími dílky, třeba u stavebnic, aniž by hrozilo vdechnutí či spolknutí dílku. Některé hry pro malé děti mají jednoduchá pravidla, která už větším dětem nepřijdou tak těžká a ztrácí o hru zájem.
Některé hračky a hry mohou rozvíjet různé vlastnosti a schopnosti. Záleží na tom, co chceme, aby dítě při hraní procvičovalo. Hra může podporovat motoriku (jemnou, nebo hrubou), tvořivost, logické myšlení, řečové schopnosti, postřeh a další. Na motoriku se zaměřují například stavebnice. Některé stolní hry zase rozvíjí postřeh, spolupráci s ostatními, řečové schopnosti, nebo logické myšlení.
Další věc, na kterou bychom se při výběru měli zaměřit, je materiál a jeho kvalita. Tato dvě kritéria jdou ruku v ruce s cenou výrobku. Materiálů používaných na výrobu hraček je mnoho. Nejčastěji se používá plast, dřevo, papír, často v kombinaci s magnety a pak různé textilní materiály (plyš, plátno). Zřejmě nejdražší, ale i nejvytrvalejší, kombinací v hračkářském světě je dřevo a magnet. Dřevěné hračky lidstvo provází už dlouho, mnozí z nás jistě vzpomenou na dřevěné kostky s obrázky, které možná máte ještě dodnes na půdě. Plastové hračky se nyní vyrábí z bezpečných a zdravotně nezávadných plastů.
Při výběru vám mohou pomoci i různá ocenění (Správná hračka - kterou vybírá odborná porota, nebo Hračka roku), certifikace (označení CE - bezpečnost, kvalita, zdravotní nezávadnost) a doporučení (Akademie klinických logopedů). Více o ocenění můžete najít na téhle stránce.
Kritérium značka výrobku je určitě také důležité, ale jsou i hračky méně známých značek, které mohou být stejně kvalitní jako ty známější. A často stojí o něco méně. Příkladem může být třeba kostičková stavebnice COBI, která je kompatibilní s mnohem známějším “předchůdcem”.